середа, 30 квітня 2025 р.

ЧИТАЄМО ПРО ВІЙНУ. Христина Парубій, Ірина Берлянд «Жінки на війні»

     Жінки на війні. Упорядкування Христини Парубій та Ірини Берлянд. – Київ: ДУХ І ЛІТЕРА, 2024. – 208 с.

            У книзі зібрано двадцять історій жінок, які стали військовими, щоб боротися проти російської агресії. В основі текстів – відеосюжети проєкту «Жінки на війні», що виходили на телеканалі Еспресо. Авторка ідеї та інтерв’юерка – Христина Парубій; тексти узгоджено з героїнями сюжетів.

            За підтримки Благодійної організації «Всеукраїнський Благодійний Фонд Жеваго».

            Книга «Жінки на війні» є у фонді Чернігівської обласної бібліотеки для дітей.

Уривок з книги

Передмова

Христина Парубій. Жінки на війні

Пригадайте, чим ви хотіли займатися після закінчення школи, під час навчання в коледжі, університеті, коли вам було по дев’ятнадцять, двадцять років. Або коли вже мали сімю і щасливе життя. Чи підкрадалися колись думки про війну, бажання пройти медичні курси, навчитися володіти зброєю?

Більшість жінок, чиї історії зібрано в цій книжці, ніколи не пов’язували своє життя з військом. Їх до цього змусили війна і величезний, на мій погляд, обов’язок перед своєю державою.

Хоробрі, самодостатні та з великою любовю до України. Такими є жінки, які нині воюють на полі бою. І це не пафосні слова, адже без цих якостей ніхто добровільно на війну не пішов би. А вони вирішили, хай там що, стати пліч-о-пліч з чоловіками і зупинити ворога на фронті. Їх ніхто не змушував, не мобілізовував. Дехто з них навіть по кілька разів оббивав пороги військкомату – і нарешті досяг свого.

У лавах Збройних Сил України вони виконують бойові завдання нарівні з чоловіками. Стають командирами, беруть на себе велику відповідальність і керують військовими операціями, дістають поранення, стикаються з несправедливістю – і попри все залишаються у війську, аби наблизити нашу перемогу. На жаль, тут є історії жінок, які вже загинули, але мені ще вдалося з ними поспілкуватися.

Двадцять історій, які зібрані в цій книзі, – саме про таких жінок. Більшість з них до початку війни з росією, а саме до 2014 року, не мріяли взяти в руки зброю, стати медикинями, зв’язківцями чи водіями БМП, взагалі не думали про війну і про військо. Саме ворог змусив їх повністю змінити своє життя.

«Жінки на війні» – це книга на основі відеосюжетів, що виходять на телеканалі «Еспресо». Тексти узгоджено з героїнями або їхніми родичами. Проєкт розпочинався торік (прим.: 2022 року) з кількох сюжетів до Дня захисників та захисниць України 14 жовтня. Згодом ці сюжети стали регулярними. Я хотіла показати, що не лише чоловіки виконують роботу на полі бою, в окопах, – поруч з ними нарівні такі ж завдання виконують жінки. Поряд з історією кожної героїні ви знайдете QR-код з посиланням на відеосюжет про неї.  

Я хочу, аби хоча б кілька історій про тих, хто тримає для нас небо, закарбувалися в нашій пам’яті, щоб ми пам’ятали, завдяки кому можемо жити.

Про упорядниць

Христина Парубій – українська телеведуча і журналістка. На телеканалі Еспресо TV – ведуча новин. Також знімає сюжети на воєнну тематику та записує історії військових. У 2022 році запустила власний проєкт «Жінки на війні: історії від Христини Парубій», який триває досі. 20 розповідей про життя жінок – військових на фронті – увійшли до книжки «Жінки на війні», що нещодавно вийшла друком у видавництві «ДУХ І ЛІТЕРА». Працювала редактором на телеканалі «Суспільне. Львів» (2016 - 2019).

Ірина Берлянд – українська філософиня і психологиня. Співпрацює з видавництвом «ДУХ І ЛІТЕРА». Її дослідницькі інтереси повʼязані з філософією діалогу культур В.С.Біблера, з філософією освіти, зокрема з феноменами культури як предмета початкової освіти. Роздуми Ірини Берлянд про війну і мир (як поняття протилежне війні) були опубліковані на її сторінці у Фейсбук. 



Немає коментарів:

Дописати коментар

допис

ЧИТАЄМО ПРО ВІЙНУ. Андрій Харук, Михайло Жирохов «Бойова хроніка 2022 року». Науково-популярне видання

    Харук А., Жирохов М. Бойова хроніка 2022 року. Київ. Видавництво РАЦІО, 2024. 240 с.: іл.             Російсько-українська війна, яка по...